KASLARIMIZ FAZLADAN YAĞ YAKICIDIRLAR Namık Ekin

KASLARIMIZ FAZLADAN YAĞ YAKICIDIRLAR
Onlar yalnızca tendonlarla kemiklere bağlanıp iskelet sistemimize hareket vermekle kalmaz çalıştıklarında yağ yakarlar. Vücudumuzda tüm organlar sanki kaslara hizmet etmek için yaratılmıştır. Akciğer oksijeni kana geçirir, damarlar ve kan kalbin pompa görevi ile kaslara, mideden gelen karaciğerde kaslara pompalanır, hormon sistemleriniz ona çalışır. Yağlar çekilip orada yakılır vs vs
Metabolizmamızın büyük bir kısmından hormonlarınız sorumlu iken kaslarımız fazla kalorileri yakmakta önemli rol oynar.
Egzersiz yaparken, ev işlerinde bahçe ile uğraşırken, arabanın lastiğini değiştirirken, yürürken, uyurken, bile onlar hala çalışıp kalori yakarlar. Her yarım kilo (500 gram) kas, fonksiyonlarını sürdürmek için bile 40 ile 120 kalori yakar. Oysa bunun için yalnızca 1 ila 3 kaloriye ihtiyacı vardır.
Günler geçtikçe bu durum metabolizma ve kalori yakma hızında artışa sebep olur. Kaslarınızı ya geliştirerek Rambo gibi yapar veya uygun kas programları ile,onların daha fazla kalori yakmalarını sağlarsınız bu bayanlar içinde geçerlidir.
Bunu yapmak için pahalı spor salonlarını gitmek veya spor aletleri almak zorunda değilsiniz kendi vücudunuzu veya bir antrenman arkadaşınızın (training partner) vücudunu kullanabilirsiniz.
(kasların çalışması daha önce anlatıldı). Bu harika yağ yakma makinesi oturup TV seyrederken veya reklan aralarında buzdolabının başına gidip çöplenirken size çok az faydası dokunur. Onlar sistematik hareketi sever, vitrin seyreder gibi yürüdüğünüzde değil tempolu yürüyüşler ve diğer tempolu hareketlerle nefes hızlandığında kalp tembellikten biraz kurtulup belirli sınırlar içinde çalıştığında daha fazla yağ yakarsınız.

Namık Ekin

Leave a Reply