Masscollabs Organizasyonu ve Temel davranış kalıpları

Masscollabs Organizasyonu ve Temel davranış kalıpları

Masscollabs ismini nasıl düşündüğümü veya neden seçtiğimi anlatmakla başlamak istiyorum. Wikipedia’da GNU projesini araştırırken Wikipedia’da anlam ayrımı bölümünde bu yazıyı gördüm : GNU project … a mass collaboration project … Wikipedia’nın kendisi de bir mass collaboration yani kitle işbirliği ya da topluluk tabanlı yürüyen bir proje.

Masscollabs kelimesine sonradan farklı anlamlar katmaya başladım. Bunun sebebi bir projeye bağımlı olarak insanların dayanışma içerisinde olması bana yeterli gelmiyordu. Normal bir özgür yazılım geliştiricisi de böyle yapmıyor zaten. Bir geliştirici hem Firefox , hem Icecat , hem Linux ve Gnome geliştiricisi olabilir.

Bu açıdan bakınca bir öbek insan dayanışma halinde , diğer tarafta bir başka grup , böyle gidiyor. Benim kastettiğim Masscollabs ise bunların hepsinin farkında olabilmek ve iletişim halinde kalmak oluyor.

Bir diğer açıdan ise beynimizin her bölgesinin birbirleriyle beraber çalışması , uyum ve süreklilik gibi anlamlar taşıyor. Bir mesleğe , bir uzmanlık alanına takılmadan öğrenmeye açık ve özgür bir yapıyı yansıtıyor.

Topluluğun diğer topluluklarla iletişim kurması ve temel projeler dışında diğer küçük projelere de katkıda bulunabilmesi için bazı yetenekleri kazanması gerekiyor. Bunun için birkaç temel projemiz var ve bunlar için dışardan katılıma açık alt topluluklar kurmayı hedefliyoruz.

Bunlar özgür internet , 7/24 destek , güvenlik ve modern teknolojiler yani yapay zeka , makine öğrenmesi , veri bilimi , akıllı şehir ve nesnelerin interneti gibi teknolojiler.

Bunların üstünde Masscollabs topluluğu yer alacak ve aynı isimle şirket tarafından desteklenecek. Şirketin içerisinde yer alabilmek şirketin lisans koşullarını kabul etmeye ve 7/24 çalışmaya bağlı bir durum. Diğer üyelerimiz veya katkıcılar topluluk içerisinde yer alabilecek. İlk hedefimiz 7/24 çalışan bir yapıyı korumak , geliştirme , güvenlik , yönetim , çalışan kurumsal yapıları bir arada tutmayı öğrenmek olduğu için şirkete dahil olmayı bu kurala tabi tuttuk.

Temel davranış kalıplarımız , her zaman dinleyen tarafta olmak , insanlardan fikir almak ve yeni yollar aramak , olanın sınırlarını zorlamak olacak ki bu Richard Stallman’ın tanımladığı hacker ile aynı yönde.

Ürettiği ürün ve verdiği hizmetten para kazanmak , para kazandırmak ve bunun için uygun lisans çözümlerini bulmak izlenmesi gereken diğer bir yol. Bunun için ürünü üreten topluluğa danışılacak ve tüm süreçler birlikte danışma ile yürütülecek. Bu özgür ve açık bir organizasyon olmanın gereği ancak bunu özellikle böyle olmasını istediğim için istiyoruz.

Diğer bir konu ise hangi platformlar için yazılım , donanım veya hizmet üreteceğimiz. Ben tüm platformlarda olmanın zorunlu olduğunu biliyorum. Ancak bunu bana öğreten Go (Weiqi) oyunu oldu. Aynı anda her yerde olmak (İlhan İrem) bir diğer örnek.

masscollabs

One thought on “Masscollabs Organizasyonu ve Temel davranış kalıpları”

Leave a Reply